Історія школи


Історія  школи

 У мальовничому куточку в середині села   стоїть  Жовтанецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів. Перед нею – двома стрічками розтяглися будинки. А за  стінами її приміщення - роки сумлінної, творчої праці людей, відданих педагогічній справі, які виховали багатьох достойних синів і дочок нашої Батьківщини. 
      Її витоки припадають на далекий 187.-  це час першої згадки про однокласну школу на  Загаях, як філіальну  від центральної школи, що знаходилася на  середсіллі.
 У 1892р.- однокласна загаївська школа стає етатовою (державною), як і центральна .
 У1895р. – тут нараховувалося 118 учнів, навчання  велося польською та   руською (українською) мовами. Викладалося три предмети: читання, письмо, рахунки. Цікавим є той факт, що утримувалася школа в цей період за рахунок громади. Система навчання була складною, бо не вистачало приміщень та вчителів. І тому, коли одні  школярі писали, інші вправлялись в голосному читанні, чи рахунках. Щоб тримати в таких умовах дисципліну, вчитель змушений був застосовувати фізичні покарання.
    На  утримання школи  94 % оплати давала  сільська громада, іншу частину, 6%- Крайова шкільна рада, що знаходилася в Жовкві. Громада, також, давала школі дрова  та платила вчителям (поквартально). Окрім того, громада  брала на себе зобов’язання з забезпечення школи всім необхідним канцелярським обладнанням (губки, папір, крейда, чорнило) та  надавати  людей для виконання  різного роду робіт  (рубання дров, прибирання, сторожа).
    Оерім того, громада села  давала вчителю чверть морга землі (більше ніж 0,5 гектара) і безплатне житло при школі. Оклад педагога складав -210 зр., 1 зр – ринський  золотий (або  крона) – грошова одиниця в Австро – Угорщині. Складався з 60 крейцерів. (Для прикладу: 14 крейцерів - коштував хліб, 8 крон- чоботи, 1 крона – центнер бульби).
   В 1911р.- однокласна школа стає двокласною, в якій  працювало дві вчительки польки за походженням -  Юзефа   Соліківна і   Марія Соколовська.
 1914р.- внаслідок  першої світової війни кількість дітей в школі складає 80 учнів ( причина- виїзд на схід, військові дії)
  1924-25р.р.- школа функціонує як двокласна. Тут викладається вісім навчальних предметів: релігія, мова польська та руська, геометрія, робота ручна (праця), спів, риторика (розмовне спілкування), наука рисунків (малювання), руханка (фізкультура). Оцінювання мало 4 рівні: недостатній, достатній, добрий та дуже добрий. Згідно даних журналів успішності  43 % дітей школи мали добрий, або дуже добрий рівень навчання. А виганяли зі школи, лише  з причин низької  явки.
     У 1926 р.- немає згадок про школу на Загаях у шкільних шематизмах за 1926р., а  вчительки –польки переходять працювати в центр села у велику школу. Одна з версій – мала кількість учнів в класах.
   У 30-х  роках,  згідно архівних даних, кількість дітей в центральній школі Жовтанець  складає- 600 учнів, і, очевидно,  причина цього-  закриття  усіх малих освітніх закладів на околиці села і зосередження  навчання лише в великій школі,  з метою економії коштів.
    У 1939р., з початком  Другої світової війни, західна Україна входить в склад СРСР, формується радянська система освіти. В архівних даних того часу немає відомостей про існування школи на Загаях, можливо, в цей час вона ще не відновила своєї роботи.  Та вже із закінченням війни,( в кінці липня  1944 р. с. Жовтанці звільняється від фашистів)  відроджується стара система освіти. Тому у 1939-41р.р. -  знову з’являються відмості про три навчальні заклади в нашому селі, серед них і Загаївська, яка  знову розпочинає свою роботу, як окрема школа.
     У 50- х роках  школа була розташована  у двох будівлях. Одне- спеціальне, друге- пристосоване для класних кімнат.
     1951-52 р.р.- реорганізація школи з початкової у семирічну. Кількість дітей  в цей час складає -165. У четвертому класі, наприклад, вивчалися такі предмети:  німецька мова, українська та російська  мова, наука про рідний край, природа, рахунки й геометрія, рисунки, спів, руханка. На той час було лише 5 класів. Авторитетом серед батьків та учнів  користувалися вчителі початкових класів -   М. Т. Сорочкова  та Бородій Д.П. Першими директорами семирічної школи були: Кучма О.І та Волошин А.М..  
    1953р.-  у школі навчалося 220 дітей, в основному діти були з сімей робітників та колгоспників, що працювали  в колгоспі ім. Жданова. Тут навчалися діти з с. Грабовець та частин села Жовтанець –Загаїв та Парциляції.
  1959р.-  відповідно до нового законодавства про школу, була проведена реорганізація семирічної школи у восьмирічну, на основі  закону «Про зміцнення зв'язку школи з життям та про дальший розвиток системи освіти в СРСР», за  яким запроваджувалась загальна обов'язкова восьмирічна освіта.
   У 1965р. у зв’язку із збільшенням дітей та переповненістю класів,  до головного корпусу школи було  добудовано новий корпус, що складався з двох класів. Таким чином, у 1965р. в школі вже було восьмирічне навчання і функціонувало  вісім класних кімнат та спортивний зал.
    1975 р. -  збудовано приміщення їдальні
    1984 р- внаслідок освітньої реформи школа з восьмирічної стає дев'ятирічною.
     1991 р. -в школі навчалося 200 учнів і працювало   14   вчителів.
      2001р.- ремонт фасаду школи, заміна вікон та дверей у старому корпусі, проведення   робіт   з благоустрою території, реорганізовано комп’ютерний клас.
        2007р.- капітальний ремонт їдальні, з частини  приміщення якої  зроблено дві класні кімнати.
        2011р - Загаївську ЗОШ   реорганізовано в НВК і створено Дошкільну групу.
       2014 -15р.- ремонт системи опалення  та заміна вікон на металопластикові.
Сьогодні Жовтанецький НВК  – це навчально-виховний комплекс

   І – ІІ ступенів, в якому здобувають освіту 121 учень та працює 22 педагоги.


Немає коментарів:

Дописати коментар